"Bogatym brał, biednym rozdawał", "Bogu duszę, mnie pieniądze" i kilka innych przysłów, związanych z Janosikiem, jest do dziś znanych i używanych przez wielu Słowaków. "Słowacja ma tylko jednego bohatera narodowego, a jest nim Juraj Janoszik".
Kto z nas nie oglądał chociaż raz w życiu filmu o Janosiku - zbóju nad zbóje - i o jego ciągłych potyczkach z Hrabią i jego zaufanym Murgrabią? Właśnie w konwencji tej historii zapraszamy państwa na imprezę integracyjną, lub piknik - jak kto woli.
Z nami przeniesiecie się w inny czas i realia. Gdy goście zjawią się na imprezie - wejdą prosto na zbójeckie biesiadowanie - gdzie rej wodzić będzie oczywiście harnaś (konferansjer przebrany za Janosika). Przy stołach kręcić będą się góralskie dziołchy i podawać jadło oraz napitek. Po zjedzeniu i wypiciu tego co właśnie zbójecka drużyna przyniosła (chyba z rabunku z zamku) goście dowiadują się o nowym naborze do zbójeckiej kupy. Że przyjętych zostanie kilu nowych. Sprawdzian będzie trza zrobić by obaczyć czy aby bitne chłopy i dziewuchy są.
Do tego specjalnie na tę okoliczność przygotowany został zbójecki tor sprawnościowy, by każdy chętny mógł do zbójnickiego fachu wstąpić. Do pokonania go potrzeba, żeby z całej kupy nowych ceprów, mniejsze drużyny wyłonić i w takich to kupach na swój szlak zbójecki iść. Aby tego dokonać całą grupę w dwuszeregu ustawić trzeba i po kolei dwójki do gromad przyporządkować. Każda gromada zostanie oznakowana za pomocą kolorowych kawałków materiału - na zasadzie siepiących udartych szmatek przywiązanych na ramieniu. Podzieleni zostaną na odpowiednią liczbę drużyn... i w drogę. Zaliczyć trzeba będzie 10 stanowisk z różnymi zadaniami - która szybciej przejdzie zbójecki szlak ta dostaje dodatkowe punkty.
Na szlaku oceniani są przez odpowiednio ubranych i ucharakteryzowanych animatorów punktami zapisywanymi na specjalnych papierach. Za każde dobrze wykonane zadanie dostają ocenę i ewentualne bonusiki.
Przykładowe konkurencje:
- Potyczki z ceprem - konkurs na kawały o góralach
- Janosikowe tańcowanie - nauka śpiewu i tańców góralskich
- Jak ograbić Murgrabiego - zabawa polega na dobraniu się do skrzyni pełnej dudków za pomocą dużej ilości kluczy , które trzeba znaleźć.
- Odbijanie zbója - konkurencja alpinistyczna
- Zgubiła Maryna kolczyk w stogu siana
- Strzelanie z jednorurki - strzelanie z wiatrówki - do postaci Janosika
- Rzut pyzdrą - rzut metalową kulą z sznurkiem do celu
- Zbójeckie potyczki - walka na poduchy z Harnasiem
- Zdobywanie zamku - konkurencja alpinistyczna - zależna od warunków w których organizowana jest impreza
- Rzut ciupagą, lub toporkiem
Oprócz tych zabaw każda drużyna musi wykazać się sprytem i za pomocą zdjęcia jakiegoś fragmentu miejsca muszą poszukać mieszka z dudkami. Są to konkurencje przykładowe - można wymyślić ich dowolną ilość, albo zrobić z tego programu imprezę o zabarwieniu ekstremalnym, lub bardziej zabawnym.
- Ujeżdżanie koni - quady dodatkowo cena czterokołowców
- Jak wieszali Janosika - grupa musi zainscenizować proces na Janosiku, obrońca, oskarżyciel. Ława przysięgłych. Sakazać lub uwolnić, a potem zgodnie z werdyktem zrobić sznur do wieszania - typową szubienicę za pomocą węzła żeglarskiego (nikogo nie będziemy wieszać oczywiście).
Gdy grupy powrócą - zliczamy punkty i wyłaniamy zwycięską gromadę, która oficjalnie zostaje przyjęta w poczet gromady zbójeckiej tu oczywiści inicjacja - czyli rytuał przyjęcia, skoki przez ognisko a na końcu dostają bukłaczek okowitki w nagrodę, którą to okowitę musi wypić na forum bez skrzywienia się. Kto się krzywi przy piciu wódeczki ten prawdziwym zbójcem być nie może.
Potem zapraszamy na zbójnickie biesiadowanie do samiućkigo rańca.
Cena imprezy 6.000 zł. czas trwania ok. 3 godziny
Opcje dodatkowe w trakcie imprezy:
- DJ cały wieczór - 1000 zł
- Występ zespoły folklorystycznego - z repertuarem góralskim - 3.000 zł
- Fire Show - 2.500 zł